pondelok 23. septembra 2013

Jesenné odporúčania

S Di sme si zmysleli novú rubriku (Odporúčania), a keďže je prvý jesenný deň, prečo hneď nezačať s tými jesennými? 
Šesť kníh, na každý jesenný mesiac jednu od Di, druhú odo mňa. :)

(Podobný článok sme videli na blog Brabikate, takže nie sme veľmi orginálne.)

Odporúčania od Di

Búrlivé výšiny. Dielo o láske a nenávisti odohrávajúce sa v prostredí anglických slatín. Nahliadame do temných hĺbok ľudskej duše a preto sme schopní postavu, ktorú sme na začiatku ľutovali, znenávidieť. Ak vás zaujala tvorba Charlotte Brontë... jej sestra Emily nám v Búrlivých výšinách ponúka niečo úplne rozdielne. Niečo, čo budete milovať alebo nenávidieť. 
“He's more myself than I am. Whatever our souls are made of, his and mine are the same.”
Odviate vetrom. O dievčine plnej života, o mužovi, čo je schopný zaujať cynický postoj voči sebe samotnému. O tom, že sa občas zamilujeme len do predstavy a tvrdohlavo sa jej nemienime vzdať. A čo ešte? Občianska vojna, ktorá mení všetko- ale niektorí sa nehodlajú zmeniť a to bude ich záhubou.
 To všetko sa začína obrazom Scarlett O’Harovej sediacej s dvojčatami Tarletonovými, bezstarostnej so šibalským úsmevom na tvári, keď sa dozvie strašnú novinu.
‚„Ashley sa zasnubuje s Charlesovou sestrou, slečnou Melaniou!“
 Scarlettina tvár sa nezmenila, ale jej pery zbledli ako človeku, ktorého bez výstrahy omráčil prudký úder a v prvom okamihu nevie, čo sa s ním robí.‘ 

Fantóm opery. O mužovi, ktorý túži byť milovaný, ale skrýva jeho zohavená tvár aj zohavenú dušu? Erik. Fantóm. Prízrak. Zaslúži si ľútosť alebo pohŕdanie? 
“If I am the phantom, it is because man's hatred has made me so. If I am to be saved it is because your love redeems me.”
Odporúčania od Lusu

Anthony Burgess - Mechanický pomaranč
Klasika, ktorú by mal každý teenager prečítať. Aby sa mohol zamyslieť nad niektorými podstatnými vecami v živote, nad chodom spoločnosti, predsudkov, či rozdielnosti pohľadov.
Alex - mladý výtržník so špecifickým slovníkom terorizuje so svojou bandou svoje nočné okolie. Kedy príde koniec jeho neznesiteľným výtržnostiam? A hlavne ako? Ako prispôsobia neprispôsobivého, aby zapadol do spoločnosti?
Novela, ktorú autor napísal pod vplyvom dojmov z Ruska, ktoré navštívil. Aktuálna dodnes, nielen jej špecifickým a geniálnym slangom, kamoge. Franz Kafka - Proměna
Jeden z klenotov českej literatúry, ktorý je našťastie aj povinnou literatúrou na stredných školách - ale ozaj, spýtajte sa aj svojich rodičov na Kafku. Všetci majú radi Kafku. Dokonca o ňom Nemci vyhlasujú, že je Nemec, Česi, že je Čech. A všetci majú v niečom pravdu a nikto si ho nechce pustiť. :)
Řehoř Samsa to nemá v živote ľahké - živí svoju sestru a rodičov, od rána do večera pracuje. Jedného dňa sa však prebudí a zistí, že je chrobák, hmyz. Kto už len má rád hmyz? Chápe rodina Řehořa ako člena rodiny alebo len ako živiteľa, či nechutný hmyz, ktorý je už nepotrebný?
Túto existencialistickú novelu si nenechajte ujsť.


Ned Vizzini - It's Kind of a Funny Story
Knihy pre mladých dospelých, ktoré obsahujú reálne problémy, depresie a taktiež úprimne odpovede sú tohtoročným trendom. V zahraničí už nejaký ten rok, u nás sa postupne prebíjajú - alebo možno ani neprebíjajú, škoda.
Craig Gilner nezvláda tlaky. Prijmú ho na skvelú školu plnú inteligentných ľudí - a on jednoducho nezvláda, ako sa stáva podpriemerným. Nezvláda učenie. Nemá čas na mimoškolské aktivity. Nevie udržať krok s priateľmi. Dievča jeho snov chodí s jeho najlepším kamarátom, ktorý je z času na čas úplný debil. Dokonca musí navštevovať psychológa. A keď sa rozhodne, že spácha samovraždu, stopne sa. Zavolá na "linku samovrahov". A tam mu oznámia, že práve naňho nemajú čas, lebo je piatok, a tie bývajú vždy krušné.
Odporúčam - hoci to nie je veľdielo, ja som sa v pár veciach našla. A takéto knihy vždy pomôžu.

5 komentárov :

 1. Lusu, doplň tam aj názvy tých kníh. :D Síce som ich nakoniec vylúštila z pidi obálok (a tvojich popisov príbehu :D), ale aj tak! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. O.o Mechanicky Pomaranč! milujem! ... aj film je fajn, ale na knihu samozrejme nema.... musela to byt ozajstna vyzva pre prekladatela :D
  Na Burlive Vysiny som sa chystila, ale skôr negativna som pocula...tak neviem...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Búrlivé výšiny... mám ich radšej ako Jane Eyre :) Pre niekoho sú príliš búrlivé, ale...
   “He's more myself than I am. Whatever our souls are made of, his and mine are the same.”
   Je to niečo nezvyčajné, literárny unikát, ktorý by si nikto nemal nechať ujsť- aspoň podľa môjho názoru :) Prostredie slatín, príbeh ľudského života a duše zdeformovanej láskou a krutosťou...
   Scharakterizovala by som to ako zaujímavé čítanie :) Ľudia na to hľadia rozdielne... ale ja to skôr odporúčam :)

   Odstrániť
  2. Polly, určite do toho choď, minimálne pri čítaní ťa to nadchne, atmosférou je to ojedinelé a podľa mňa ty doceníš tak netradične vykreslené charaktery

   Odstrániť

Autorka tohto blogu sa snaží odpovedať na vaše komentáre.